Budowa bez pozwolenia - czy lex silos i inne zmiany prawa budowlanego faktycznie zwalniają z formalności.
Od 3 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz prawa budowlanego z 9 maja 2023 r. (Dz.U. poz. 967). Nowe przepisy mają uprościć formalności związane z budową silosów i rolniczych budynków gospodarczych, w założeniu są więc adresowane do rolników. Ale są tak sformułowane, że na uproszeniach skorzystają nie tylko rolnicy, ale także inni inwestorzy. Budynki gospodarcze oraz wiaty do 150 m2 można budować bez jakichkolwiek formalności. Co więcej organy nie mają narzędzi do skontrolowania takiego stanu. Istnieje duże ryzyko, że z przepisów będą chciały korzystać inne podmioty, co przełoży się na zwiększoną liczbę samowoli budowlanych.
Z e-booka dowiesz się m.in.:
- co się dokładnie zmieniło i jaki był cel wprowadzanych zmian
- czy konieczne jest związanie planowanej inwestycji z produkcją rolną i na czym ta produkcja ma polegać
- czym jest budynek gospodarczy
- co należy rozumieć pod pojęciem wiaty o „prostej konstrukcji”
- czy można budować, gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego
- jakie ryzyko wiąże się z ustaleniem obszaru oddziaływania tego typu inwestycji
- czy trzeba mieć projekt
- czy przy budowie jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 300m2 i 150m2 konieczny będzie kierownik budowy
- jak postępować z antresolami i poddaszami nieużytkowanymi przy budowie jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych
- czy faktycznie budowa takich obiektów nie jest obwarowana żadnymi formalnościami.
Fragment e-booka:
Co się zmieniło?
Zgodnie z art. 2 i art. 5 nowelizacji, z dniem 3 czerwca 2023 r. ustawodawca wprowadził zmiany w art. 29 pr. bud. I tak, zgodnie z nowym brzmieniem art. 29 ust. 1 pr. bud., nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
→ obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej – naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m (pkt 29 lit. c),
→ jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane (pkt 32).
Co istotne, w dalszym ciągu inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy, o której mowa w ust. 1 może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 29 ust. 5 pr. bud.).
Dodatkowo, zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 33 pr. bud., nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.